Vajenden Ses Gelmesi

Vajenden Ses Gelmesi

Özellikle vajinal (normal) doğum yapmış kadınlarda vajinal kasların gevşemesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Daha çok normal doğum yapanlarda görülmesine rağmen sezaryenle doğum yapanlarda, hatta hiç doğum yapmamışlar da dahi görülebilir. Fazla kilolu kadınlarda ve yine yaşa bağlı esneklik kaybında da karşımıza çıkabilir. Gaz kaçırmasına benzer bir ses işitilir.

Gevşemiş vajina kasları vajina içine hava girmesine engele olamamakta, hiç umulmadık bir anda ve asla kontrol edilemeyecek şekilde vajenden hava çıkışına bağlı ses işitilmektedir. Çoğu zaman bu olay hareket sırasında oluşmakta ise de otur poziyon da bile olabilir.

Buradaki en büyük problem kadının bu olayı kontrol edememesidir. Toplum içinde meydana geldiğinde son derece utandırıcı olan bu olayı, kadınlar jinekologlarına dahi söylemekten çekinirler.

Rahatsızlık verici seslerin duyulması özellikle cinsel ilişki sırasında olur. İlişki sırasında vajina içine dolan havanın yine beklenmedik ve kontrol edilemeyecek şekilde dışarıya çıkması ile oluşur. Bu sesler çiftlerin konsantrasyonunu bozarak ilişki sırasında keyifsiz anlar yaşanmasına sebep olur.

Bu olayın iki nedeni vardır:

  1. Vajinanın doğumlara bağlı ya da yapısal olarak geniş olması
  2. Vajende genişleme olmadığı halde vajina kaslarının tonusunun gevşek olması ( pubococcygeal kasların- PC kasları ), ya da kadının bu kasları kullanmayı bilmiyor olmasıdır. Önemli olan iyi bir jinekolojik muayenededir. Muayenede vajen kaslarının tonusuna ve vajina girişinin genişliğine bakılır.

Vajenden Ses Gelmesi

Vajinadan Ses Gelmesinin Tedavisi

1- Vajen genişliği saptanan hastada yapılacak tek tedavi cerrahi olarak vajinayı daraltma yani Vajinoplasti ameliyatıdır. Bu operasyon vajinoplasti bölümünde anlatılmıştır.

Operasyondan 6- 8 hafta sonra özel bir vajinal propla vajina kaslarına elektrik stimulasyonu verilerek uygulanan vajina kaslarını güçlendirici tedavi, daraltma operasyonunu daha da kalıcı hale getirmekte, ameliyatta yapılan işlemelerin etkinliğini arttırmaktadır. Bunun için ortalama 20- 25 dakika süren 5 seans yeterlidir. Çok az merkezin uyguladığı bu tedavi yöntemi kliniğimizde başarı ile uygulanmaktadır.

Vajinal kasların sıkılığını kaybetmemesi için hastaya Kegel Egzersizleri öğretilmeli ve bu egzersizleri ameliyattan sonra her gün yapması için hasta teşvik edilmelidir

2- Vajen genişliği olmayan, anatomik olarak normal vajinası olan ama vajina kaslarında ( PC kasları ) gevşeklik bulunan ya da bu kasları hissetmesini, kullanmasını bilmeyen kadınlarda en iyi tedavi yöntemi KEGEL EGZERSİZLERİ, BERABERİNDE ELEKTRİK STİMULASYON TEDAVİSİDİR.

Kegel egzersizleri ayrı bir bölümde anlatılmıştır.

Elektrik stimulasyon tedavisi ise haftada 2 ya da 3 kere, 20- 25 dakikalık seanslar olmak üzere toplam 10 seans yapılır. Bu tedavi sırasında kişi pubococcygeal dediğimiz vajina etrafındaki kasları önce hissetmesini, daha sonra kullanmasını öğrenecektir. Bu tedavinin en büyük amacı tıpkı spor salonlarında ağırlık çalışılarak kaslarınız kuvvetlendirmeniz gibi, elektrik stimulasyonu ile vajina kaslarını kuvvetlendirmektir.

Böylece kaslar kuvvetlendiğinde vajene hava girişi olmamakta, vajina kasları kuvvetlenen kadının ilişki sırasındaki hazzı artmaktadır