Vajen Estetiği nedir?

Vajen Estetiği nedir?

Günümüzde pek çok kadının, vajen bölgesinin şekli ile ilgili olarak, psikolojisini ve cinsel yaşantısını olumsuz olarak etkileyen, yakınlarıyla bile paylaşamadığı sorunları olabilir. Genellikle bu sorun dış genitallerle ilgilidir. Bu şekil bozuklukları oluşma sebebine bağlı olarak iki bölümde incelenir.

Vajen Fonksiyon Bozukluklarını Düzeltme

En sık görülen, genellikle zor veya müdahaleli doğumlardan sonra ortaya çıkan, vajende genişleme, rahimde sarkma ve epizyotomi hattındaki oluşan skar dokusu ve çirkin görüntüdür. İdrar torbasında sarkma ve idrar kaçırma (sistosel) veya rektum dediğimiz kalın barsak dokusunun vajenden dışarı çıkması (rektosel) de sık görülen ve cerrahi kullanılarak düzeltilen problemlerdendir.

Bu tür operasyonlarda amaç, sarkmış olan mesane ve rektumun normal pozisyonuna getirilmesi ve fonksiyonlarının düzeltilmesi, vajinada ki fazla dokuların çıkarılması ve genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkan fonksiyon bozukluğunun düzeltilmesidir. İdrar tutamama operasyonları da yukarıdaki operasyonlarla beraber yapılabileceği gibi tek başına da yapılabilir.

Bu operasyonlar çok çeşitlidir ve duruma göre farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Bu operasyonlar ameliyathanede ve genel anestezi ya da epidural anestezi ile yapılır. Hasta aynı gün veya 1 gece sonra taburcu edilebilmekte normal yaşantısına da 2-3 gün içinde dönebilmektedir. Cinsel yaşantı da 2 hafta sonra başlayabilmektedir. Rahmin ileri derecede sarkarak vajenden dışarı çıktığı durumlarda vajinal rahim alma operasyonu yapılabilmektedir. Bu durumda hasta 3-4 gün hastanede kalabilmekte cinsel yaşamı da 1 ay sonra başlayabilmektedir.

Vajen Estetiği

Vajina Estetiği Operasyonları

Pek çok kadın vajen bölgesinden dolayı huzursuz ve mutsuzdur. Bunun altında yatan sebep yanlış ve eksik bilgi ve eğitimsizlik nedeni ile kendini gereksiz yere çirkin bulmak olabileceği gibi bazı durumlarda da gerçekten rahatsızlık verecek derecede asimetriler ya da yırtıklar olabilmektedir.Bu tür şikayeti olan kadınlar, muayene edildikten sonra, gerekli ise bilgilendirilmeli ve karar hastaya bırakılmalıdır. Bu tür şikayeti olan kadınlara yapılacak olan plastik operasyonlar psikolojik olarak kadını destekleyecek ve be nedene bağlı olarak bozulan cinsel yaşantısını normal hale getirebilecektir.