Kürtaj Nasıl Yapılır, Ne kadar Sürer, Teknikleri Nelerdir?

Kürtaj Nasıl Yapılır, Ne kadar Sürer, Teknikleri Nelerdir?

En çok merak edilen konulardan biridir. Bu işlem için lokal anestezi uygulanabilir. Ama benim önerim sedasyon anestezisi ile yapmak. Çünkü hem psikolojik açıdan,hem de ağrı açısından sedasyon anestezisi çok daha konforludur.

Kürtaj mutlaka steril şartlarda yapılır. Anesteziden sonra vajina ve rahim ağzı dezenfekte edilir. Daha sonra gebeliğin büyüklüğüne ve hastanın doğum yapıp yapmadığına göre seçilen plastik kanüllerle (Carmen kanul) ve plastik enjektörle vakum yapılarak gebelik boşaltılır.Büyük gebeliklerde çok nadir olarak küret adını verdiğimiz aletlerle rahim içinin kontrolü yapılabilir.İşlem bitmesine yakın, hastaya ağrı kesici yapılır ki , uyandığında ağrı hissetmesin . İşlem 10 ile 20 dakika arasında sürer. Hastanın kendine gelip, klinikten ayrılması için de yaklaşık 30 dakikaya ihtiyacı vardır.

Ve yine en önemli şeylerden biri de bu müdahaleyi, olacak problemleri önleme açısından ve rahim içinde parça kalmaması için ultrason eşliğinde yapmaktır.

Kürtaj

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı?

Yasal süresi 10 hafta olmasına rağmen, çok beklenmeden erken yapılan müdahale, hem psikolojik hem de fiziksel olarak hastayı daha az etkiler. Gebeliğin devamını istemiyorsanız, lütfen en kısa sürede doktorunuza başvurun !

Gününüz geçtiğinde gebelik testi de pozitif ise en kısa zamanda doktorunuza başvurun. Uygun kürtaj vaktine ultrason muayenesinden sonra karar verilir. Çünkü çok erken dönmede kürtaj yapılmaz! Erken dönemde yapılan kürtajlarda içeride parça kalma olasılığı veya gebeliğin devam etmesi söz konusu olabilir.

Kürtaj için en uygun günler beklenen adet tarihinden itibaren 7. – 21. günler arasındadır. Tabii ki uygun günün belirlenmesi yapılacak olan ultrason muayenesi sonunda belirlenir.

Kürtajda Karşımız Çıkabilecek Problemler:

  • Enfeksiyon
  • Parça kalması
  • Gebeliğin devamı
  • Rahimde yırtık veya rahim delinmesi
  • Rahim içinde kan birikmesi (hematom)
  • Rahim içinde yapışıklık olması (asherman sendromu)
  • İlaçlara ya da anesteziye hassasiyet, allerji gelişmesi

Yukarıda sayılan komplikasyonlar nadir olmakla beraber karşılaşabileceğimiz durumlardır.

İşlem sonrası lütfen verilen ilaçları düzgün kullanın, 10 gün denize, havuza girmeyin, seksüel ilişkide bulunmayın. Hafif bir karın ağrısı, durup başlayan ara kanamalar, lekelenmeler olabilir.Ama ateş, şiddetli kanama, şiddetli karın ağrısı olursa mutlaka hekiminize başvurun.

Kürtajdan 30 veya 40 gün sonra normal adet olacaksınız ve bundan sonraki adet döngünüz buna göre gidecektir.

İlk gebeliğe kürtaj yapılırsa bir daha hamile kalınmaz.” Bu kesinlikle doğru değildir! İçiniz rahat olsun! Tekrar istenmeyen bir gebelik yaşamamak için mutlaka doktorunuzdan yardım alın!

İstanbul’da uzmanlığım alanı doğrultusunda yasalarca belirtilen şartlarda kürtaj operasyonları yapmaktayım.

İletişim Formu