Doğum Dikiş İzleri Estetiği (Epizyotomi İzlerinin Düzeltilmesi)

Doğum Dikiş İzleri Estetiği (Epizyotomi İzlerinin Düzeltilmesi)

Normal doğumda bebeğin vajinadan rahat çıkabilmesi, yırtıkların oluşmaması ve çevre dokuları koruyabilmek için vajina girişinden anüse veya bacağa doğru yapılan kesilere epizyotomi adı verilir.

Bazen kötü iyileşmiş ya da iyi onarılmamış epizyotomi kesisi kişiyi rahatsız edecek boyutlarda ize (skar, nedbe dokusu) sebep olabilir. Bu skar dokusu ilişkide yaptığı ağrı ve vajen bölgesinde yarattığı kötü görüntüden dolayı kadında isteksizlik, tatminsizlik, eşinden utanma, ilişkiden kaçınma ve hatta öz güven eksikliğine bile sebep olabilmektedir.

Lokal veya genel anestezi altında yaklaşık 30 dakika süren bir ameliyatla epizyotomiye ait skar dokusu çıkarılıp o bölge yara yerinde reaksiyona sebep olmayan dikiş materyalleri ile yeniden estetik olarak dikelerek düzeltilir.

Aynı seansta eğer varsa doğuma bağlı vajina yırtıkları düzeltilebilir, gerekiyorsa vajina daraltma operasyonu da yapılabilir.

Operasyondan sonra ertesi gün işinize geri dönebilirsiniz. Yaranın iyileşme süresi yaklaşık 10 gün kadardır. 3- 4 hafta sonra ilişkiye girebilirsiniz.

doğum dikiş izi