İç Dudakların Küçültülmesi (Labioplasti)

İç Dudakların Küçültülmesi (Labioplasti)

En sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri iç dudakların normalden uzun, geniş ya da asimetrik olmasıdır. İç dudakların küçültülmesi, yeniden şekillendirilmesi ameliyatı labioplasti olarak isimlendirilir.

Küçük dudaklar (labium minus) büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır. Üst kısımda, orta hatta klitoris üzerinde birleşirler. Ortalama olarak 5 cm uzunluğunda, 0,5- 1 cm kalınlığında olmasına rağmen renk, şekil ve büyüklükleri ırka ve yaşa göre değişir. Bazı kişilerde ise iç dudaklar yapısal olarak normalden uzun, geniş veya asimetrik olabilir.

Estetik açıdan rahatsız eden genital organlar, kadını psikolojik yönden de olumsuz etkiler. Hatta zaman zaman seksüel ilişkilerinde problem yaşar hale gelirler.

Ayrıca uzun ve geniş dudaklar cinsel ilişki sırasında ağrı duyulmasına sebep olabildiği gibi, dudaklarda yaralanma, yırtılmalar meydana gelebilmektedir.

Giyilen mayo, bikini ve dar pantolonlardan büyük dudakların belli olması kadını sosyal açıdan kısıtlar hale getirir ve psikolojik baskı yaratır.

Labioplasti ameliyatı kadının sosyal ve psikolojik yönden kendine güveni arttırır. Cinsel ilişki sırasında daha rahat olmasını sağlar.

Labioplasti

  • Lokal veya genel anestezi altında, ameliyathanede yapılan bu ameliyatlar 30-60 dk arasında sürmektedir.
  • Ameliyatta kendinden eriyen dikişler kullanılmaktadır. Dikiş izleri kalmamaktadır.
  • Hasta ertesi gün günlük yaşantısına dönebilir.
  • Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz.
  • Ameliyattan 24 saat sonra duş alınabilir.
  • Yara 1- 2 hafta arasında iyileşir.
  • Yaklaşık 4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.
  • Kızlık zarı ameliyat bölgesine uzak olduğu için ameliyat sırasında zarar görmez ve bu nedenle labioplasti ameliyatı bakirelere de yapılabilir
  • Bu ameliyat cinsel ilişkiye, orgazma, hamile kalmaya ve doğum yapmaya engel değildir ve zararı yoktur
  • Evli, bekar, bakire, doğum yapmış ya da yapmamış herkese bu ameliyat yapılabilir.

Labioplasti Ameliyatı

İç dudaklar, büyük dudaklar arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır,önde orta çizgide birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örterler. İç dudaklar, bazen yapısal olarak normalden uzun ve asimetrik olabilirler. Estetik açıdan kötü gözüktüğü gibi cinsel ilişkide de sorunlara sebep olabilir. İç dudakların düzeltilmesi operasyonuna labioplasti (iç dudak düzeltme ameliyatı) denilmektedir. Labioplasti operasyonu doğum yapmamış kişilere hatta bakirelere de yapılabilir. Kızlık zarı açısından hiçbir problem yaratmayacaktır.

Lokal anestezi ile ameliyathane şartlarında küçük dudaklar gerektiği kadar küçültülür, kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilir. Ameliyat süresi, kullanılan ameliyat tekniğine göre 20-40 dakika kadardır. Aynı gün hasta taburcu edilir, 1 haftada iyileşir ve 4 hafta sonra cinsel ilişki başlayabilir. Ameliyattan sonra doktorunuzun önereceği şekilde temizlik ve bakım yapılır,bir gün sonra duş yapılabilir. Ağrı, yanma gibi sorunlar olmaz. Bu operasyonların gebelik, cinsel ilişki, orgazm, kızlık zarı, gebelik gibi olaylara zararları olmaz veya sakınca teşkil etmezler.